Heeeeej igen bloggen!
Nu har projektet kommit igång på riktigt nu :D Igår var det skansen men idag var det promenad utflykt och frisbee golf (gratis aktiviteter den här gången). Vi träffades i Rinkeby Centrum utanför istället för i Husby som vi tänkte från början, på grund av att det var enklare för Zaineb :P Men gissa vem som dykte upp där, inte mindre än Jimmie med sin hund Wigge in the hood ;) Vi hade promenad utflykt sen på 10 min till platsen dä vi skulle ha Frisbee Golf. Vi körde där 1 timme och sen spelade vi vanligt att kasta frisbee till varandra - Det var skit kul och tyngaste :) Vinnaren blev Fredrik med 90 poäng och de som kom på delad andra plats var Magda och Zaineb med 60 poäng, yippe! :)
Vårt tips:
Det finns Frisbee Golfbanor men det kostar pengar. Så vi gjorde en egen variant bana, med reglerna som vi hittade på själva:
Fakta om Frisbee Golfen och promenad utflykten:
Hur kommer man ditt?
Bestäm själva med dina vänner hur man kommer ditt där ni bor. Ta cykel eller promenad utflykt till platsen där ni ska göra aktiviteten.
Vart ligger det?
Där ni bor eller bestäm själva var, varför inte mitt inne i stan :)
Vad kostar det?
0 kr, gratis aktiviteter om man inte hyr en bana.
Hur många ska man vara?
Man kan ha med många vänner familj eller släkt . Om man vill så kan man gå själv men det är nog kanske inte så kul alls .
Vad ska man ta med sig?
Ta med bra kläder, frisbee, mat och kolla vädret.
Åldergräns?
Vilken ålder som helst kan göra aktiviteten.
Hur många Local Hero poäng får den drogfria aktiviteten?
Magda och Zaineb tycker 2,5 local hero poäng.
Fredrik 2 poäng.
Pga att vi var få som körde, var kallt, dåligt väder och för få papperskorgar.
Följ oss ända från början tillslut!
Följ bloggen och bli medlem på vår facebook grupp:
Bloggen:
http://www.drugsmart.com/blog/sommar2010/
Facebook gruppen:
http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=140241202658110&ref=ts
Ja, de ska vi tänka på till nästa gång Jesper .
2010-07-02 09:52
2010-07-02 09:36
2010-07-01 16:14
2010-07-01 16:12
/Caroline
2010-07-01 15:17